• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarni Stok

  Przeczytaj także...
  Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.HotSpot – maszyna wirtualna Javy, dostarczana przez firmę Oracle Corporation razem z pakietem Java Runtime Environment. Wykorzystuje między innymi takie technologie jak kompilacja w locie oraz optymalizacja adaptacyjna. Dla Javy Standard Edition oraz Enterprise Edition dostępna dla systemów Microsoft Windows, Linux oraz Solaris. Istnieją wersje przeznaczone dla Mobile Edition: CDC HotSpot Implementation (wcześniej CVM), CLDC HotSpot Implementation (wcześniej Monty).
  Media Markt – niemiecka sieć supermarketów oferujących sprzęt RTV i AGD, komputery, oprogramowanie, multimedia, filmy, muzykę, sprzęt oświetleniowy i fotograficzny. Od 14 marca 2013 sieć liczy 47 sklepów na terenie Polski. Firma należy do koncernu Metro Group, do którego należą również sieci sklepów: Makro, Real, Saturn, M1 (galerie handlowe). Pierwszy sklep w Europie otwarty został 24.11.1979 roku w Monachium. W Polsce sklepy Media Markt i Saturn tworzą spółkę o nazwie Media Saturn Holding Polska (MSHP). Główną siedzibą spółki jest centrum handlowe BLUE CITY w Warszawie.

  Sarni Stok – drugie co do wielkości centrum handlowe w Bielsku-Białej, położone przy ul. Sarni Stok, w pobliżu ul. Warszawskiej – drogi wylotowej w kierunku Katowic i Cieszyna oraz osiedla mieszkaniowego o tej samej nazwie.

  Sarni Stok otwarto 21 listopada 2001 r. Był on pierwszym centrum handlowym w mieście. Obecnie powierzchnia galerii wynosi ok. 33 000 m², z czego większa część zajęta jest przez największych najemców: hipermarket Carrefour, MediaMarkt, Jula, TK MAxx Deichmann, Empik, New Yorker, Reserved. Resztę zajmuje pasaż handlowy ze sklepami z odzieżą męską, damską i dziecięcą, punktami usługowymi oraz gastronomicznymi. W Sarnim Stoku znajdują się również: centrum fitnessu, mbank oraz Info Sarni Stok, gdzie można nabyć bilety do kina i na imprezy w całej Polsce, nadać przesyłkę kurierską, skorzystać z kafejki internetowej lub bezpłatnej sieci (HotSpot) albo poczytać prasę. Przed centrum znajduje się dwupoziomowy parking (częściowo strzeżony) mieszczący 1350 samochodów.

  Reserved – polska sieć odzieżowa mająca siedzibę w Gdańsku, założona przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca. Prowadzona jest przez spółkę LPP S.A. Właśnie pod jej szyldem (sklepy LPP) działały pierwsze sklepy firmy, które następnie zostały zastąpione przez sklepy Reserved. Sieć działa w Polsce i niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Powstały także nowe sklepy z odzieżą dla młodzieży (CroppTown) i dzieci (Re-Kids), a także sieć Home&You z artykułami dla domu.Carrefour (wym. [karˈfur]) – sieć hipermarketów i supermarketów, powstała we Francji w 1959 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Marcela Fournier i Louisa Defforey’a, otwarty był w Annecy we Francji w 1960 roku. Wybudowano go na skrzyżowaniu 5 ulic i stąd nazwa Carrefour – w języku francuskim „skrzyżowanie”.

  W Sarnim Stoku organizowane są również różnorodne imprezy, akcje promocyjne i charytatywne itp. Według danych właściciela, co roku Sarni Stok odwiedza ok. 4,5 mln klientów.

  Właścicielem Sarniego Stoku od roku 2015 jest Union Investment Institutional Property GMBH (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), natomiast zarządcą nieruchomości – firma Cushman & Wakefield.


  Deichmann – sieć sklepów obuwniczych, które znajdują się w: Niemczech, Austrii, Danii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowenii, Szwajcarii, Polsce, Rumunii, Bułgarii, Szwecji, Słowacji, Chorwacji na Litwie na Węgrzech, w Holandii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.Empik – działająca w Polsce sieć sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów i akcesoriów komputerowych oraz prasy a także biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, artykułów wyposażenia wnętrz i kulinarnych, gadżetów podróżniczych, zabawek kreatywnych i łamigłówek, przyborów fitness i spa i wielu innych.

  Przypisy

  1. Centrum Handlowe Sarni Stok. acteeum.pl. [dostęp 2014-12-30].
  2. CH Sarni Stok: O centrum. [dostęp 21 lutego 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona CH Sarni Stok • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.