• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

  Przeczytaj także...
  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Artur Szklener (ur. 18 lipca 1972 w Krakowie) – polski muzykolog, nauczyciel akademicki i menedżer kultury, od 2012 dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
  John Rink (ur. 7 listopada 1957 w Pittsburghu) – amerykański pianista i znawca twórczości Fryderyka Chopina, profesor Uniwersytetu Cambridge, członek jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
  Centrum Chopinowskie – siedziba Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – instytut utworzony w 2001 roku na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina.

  Opis[]

  Zgodnie z art. 5 ustawy, do jego głównych zadań należą: ochrona dziedzictwa Fryderyka Chopina, zarządzanie nieruchomościami i innymi rzeczami związanymi z kompozytorem, stanowiącymi własność Skarbu Państwa lub będącymi w posiadaniu państwowych jednostek organizacyjnych oraz współdziałanie z jednostkami państwowymi i samorządowymi, organizacjami oraz osobami fizycznymi w działaniach stanowiących ochronę dziedzictwa Fryderyka Chopina.

  Skarb Państwa – podmiot cywilnoprawnych (w tym majątkowych) praw państwa, z reguły osoba prawna reprezentująca państwo jako właściciela majątku, z wyłączeniem części pozostających we władaniu innych państwowych osób prawnych (m.in. funduszów celowych, przedsiębiorstw i banków państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych). Jako osoba prawna w obrocie prawnym jest równoprawna z innymi osobami prawnymi i fizycznymi (w przeciwieństwie do uprawnień władczych państwa).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Aktualnym dyrektorem instytutu jest Artur Szklener. Siedziba Instytutu znajduje się w Centrum Chopinowskim w Warszawie przy ul. Tamka 43.

  Zobacz też[]

 • John Rink
 • Przypisy

  1. Ustawa z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopin (Dz. U. z 2001 r. Nr 16, poz. 168)
  2. Fryderyk Chopin - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - Dane kontaktowe

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa instytutu
 • Historyczne fortepiany Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
 • Centrum Chopinowskie w Warszawie – ośrodek informacji chopinowskiej w Warszawie, przy ul. Tamka 43, naprzeciw Zamku Ostrogskich, w którym mieści się Muzeum Chopina.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.