• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekstraklasa polska w futsalu

  Przeczytaj także...
  Puchar Polski w futsalu (także Halowy Puchar Polski, oficjalny skrót HPP) – cykliczne rozgrywki futsalowe, organizowane co roku przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zwycięzcy ćwierćfinałów awansują do turnieju finałowego - Final Four, z którego dwie najlepsze drużyny awansują do finału.Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).
  Futsal (dawniej używana w Polsce oficjalna nazwa piłka nożna halowa pięcioosobowa lub potocznie halówka) – zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.

  Ekstraklasa w futsalu (do roku 2008 oficjalnie I liga polska) jest najwyższą w hierarchii klasą ligowych rozgrywek w futsalu w Polsce, będąc jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Jej triumfator zostaje Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do I ligi polskiej. Obecnie zarządzana przez spółkę Futsal Ekstraklasa.

  II liga polska w futsalu (do 2008 roku oficjalnie III liga polska w futsalu) – jest najniższą w hierarchii klasą centralnych rozgrywek futsalowych w Polsce. Funkcjonuje od sezonu 2006/2007.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Historia[]

  6 listopada 1994 - podczas posiedzenia Komisji Futsalu PZPN w Kielcach - powołano do życia Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej (LHPNP), ustalając równocześnie jej regulamin. Pierwszą edycję rozgrywek przeprowadzono w sezonie 1994/1995 a do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn, natomiast obecnie występuje w tych rozgrywkach dwanaście zespołów. Zwycięzca ligi otrzymuje tytuł Mistrza Polski, dwie najsłabsze drużyny spadają do I ligi, a trzecia drużyna od końca bierze udział w barażach o ekstraklasę. Do sezonu 2009/2010 organizatorem rozgrywek był PZPN. W 2010 roku powstała spółka Futsal Ekstraklasa sp. z o.o., która od sezonu 2010/2011 jest odpowiedzialna za rozgrywki ekstraklasy. Najwięcej razy mistrzostwo Polski zdobywały kluby: PA Nova Gliwice i Clearex Chorzów (po pięć razy), na podium rozgrywek najczęściej stawała drużyna Clearex Chorzów (dziewięć razy).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.

  Skład ligi w sezonie 2016/2017[]

  Dotychczasowi zwycięzcy[]

  Tabela wszech czasów[]

  Statystyka[]

  Tabela medalowa[]

  Najlepsi strzelcy[]

  Stan po zakończeniu sezonu 2014/2015

  Kluby według miast[]

 • 1 klub
 • Zobacz też[]

 • I liga polska w futsalu
 • II liga polska w futsalu
 • Puchar Polski w futsalu
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona spółki Futsal Ekstraklasa
 • Portal futsalowy - Ekstraklasa futsalu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Początki futsalu w Polsce - jako skodyfikowanej dyscypliny sportu (wówczas pod nazwą "five-a-side") - sięgają 1989, gdy to po raz pierwszy w historii przeprowadzono Mistrzostwa Polski w hali i na boiskach otwartych wersji pięcioosobowej. W tej pierwszej odmianie (hala) triumfował The Mechanics Ax Rzeszów, zaś w drugiej (boiska otwarte) Zawisza Gliwice.
  Tabela wszech czasów Ekstraklasy w futsalu obejmuje podsumowanie sezonów 1994/1995 – 2013/2014 najwyższej klasy rozgrywkowej tej dyscypliny w Polsce.
  Futsal Ekstraklasa sp. z o.o. – polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością utworzona 5 marca 2010 w Bielsku-Białej. Skupia ona wszystkie 12 klubów występujących w danym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, zaś jej głównym zadaniem jest prowadzenie krajowych rozgrywek o Mistrzostwo Polski w futsal mężczyzn i zarządzanie nimi. Ponadto organizuje mecz o Superpuchar Polski.
  PA Nova Gliwice – klub futsalowy ze Śląska mający siedzibę oraz halę w Gliwicach, obecnie grający w I lidze piłki halowej.
  Clearex Chorzów - polski klub futsalowy z Chorzowa, pięciokrotny Mistrz Polski, zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski.
  I liga polska w futsalu (do roku 2008 oficjalnie II liga polska w futsalu) – druga w hierarchii klasa rozgrywek futsalowych w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywek między Ekstraklasą a II ligą. Od sezonu 2012/2013 I liga PLF składa się z 8 zespołów. Drużyny z miejsc 1-4 po sezonie zasadniczym grały ze sobą fazę Play Off, finaliści awansowali bezpośrednio do Ekstraklasy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.